هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا هوش ماشینی, به هوشمندی نشان داده شده توسط ماشین در شرایط مختلف گفته میشود که مقابل هوش طبیعی در انسان ها قرار دارد. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سامانه ای گفته میشود که می تواند واکنش های مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده, شبیه سازی فرآیند های تفکر و شیوه های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها, یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشد.

یک هوش مصنوعی هوشمند باید توانایی تحلیل محیط و شرایط اطراف خود را داشته باشد تا بتواند شانس موفقیت خود را افزایش دهد.

هوش مصنوعی عرصه پهناور مشتق بسیاری از دانش ها, علوم و فنون قدیم و جدید می باشد. ریشه ها و ایده های اصلی آن باید در فلسفه, زبان شناسی, ریاضیات, روان شناسی, عصب شناسی, فیزیولوژی, تئوری کنترل, احتمالات و بهینه سازی جستجو کرد و کاربرد های گوناگون و فراوانی در علوم رایانه, علوم مهندسی, علوم زیست شناسی, پزشکی, علوم اجتماعی و بسیاری از علوم های دیگر را دارد.

 

تاریخچه کوتاه هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به ده 50 میلادی, زمانی که “دانشگاه دارتموث” در ایالات متحده یک پروژه ی تحقیقاتی تابستانی را در به هوش مصنوعی اختصاص داد. هوش مصنوعی را می توان در عمق بیشتری از تاریخ هم جستجو کرد.

می توان هوش مصنوعی را در فعالیت های “آلن نیوئل”, “هربرت ای. سیمون”, “جان مکارتی” و “آلن تورینگ” جستجو کرد. جان مکارتی واژه “هوش مصنوعی” را در سال 1956 استفاده نمود که آن را دانش و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند تعریف کرده است.

مقوله هوش مصنوعی تا قبل از معرفی سوپر کامپیوتر “دیپ بلو” توسط کمپانی IBM هنوز توجه جهانیان را به خود جلب نکرده بود, این سوپر کامپیوتر توانست در سال 1996 میلادی در یک مسابقه رسمی, قهرمان شطرنج جهان “گری کاسپارف” را شکست بدهد. الگوریتم های هوش مصنوعی سالیان طولانی است که در دیتاسنترها و کامپیوترهای بزرگ استفاده میشود, ولی حضور آنها در حوزه ی لوازم الکترونیک مصرفی به سال های اخیر بر میگردد.

 

زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی

از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی می توان به لیسب, پرولوگ, کلیپس و ویپی اکسپرت اشاره کرد.

قیمت آموزش
رایگان
نوع دسترسی
رایگان

این مقاله در حال حاضر تنها به روش رایگان در دسترس می باشد.

ناصر خالدی
مدرس دوره

ناصر خالدی

مهندس شبکه, امنیت, برنامه نویسی تلفن های هوشمند, طراح وب سایت و متخصص هوش مصنوعی

گفتگوی برنامه نویسان

بخشی برای حل مشکلات برنامه‌نویسی و مباحث پیرامون آن

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر نیاز است تا ابتدا وارد سایت شوید.

هیچ نظری ارسال نشده است.

مقالات پیشنهادی

نود جی اس

توسعه دهندگان نود جی اس, زبان جاوا اسکریپت را از یک زبان قابل اجرا در مرورگر خارج کرده و به زبانی تبدیل کردن که بتوان آن را بصورت یه اپلیکیشن مستفل اجرا کرد و ...


۶۰۴
۰
۱۲ آذر ۱۳۹۹

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا هوش ماشینی, به هوشمندی نشان داده شده توسط ماشین در شرایط مختلف گفته میشود که مقابل هوش طبیعی در انسان ها قرار دارد که ...


۵۱۵
۰
۱۱ آذر ۱۳۹۹

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان پویا و محبوب مبتنی بر شیء, داینامیک و مفسری می باشد. این زبان برای برنامه نویسی سمت سرور و کلاینت استفاده میشود که ...


۵۶۷
۰
۱۳ آذر ۱۳۹۹

بک لینک چیست؟

بک لینک (Back Link) به لینک دادن یک سایت به سایت دیگر گفته میشود که یک فاکتور مهم و اساسی در سئو هر سایتی می باشد.


۷۲۲
۰
۲۲ آذر ۱۳۹۹